GOPR GRUPA BIESZCZADZKA

Oficjalna strona Grupy Bieszczadzkiej GOPR

GOPR realizuje zadania z zakresu ratownictwa górskiego dzięki środkom finansowym MSWiA

Stacja: Dukla

Temperatura: 0°C
Wiatr:
Opad:
Widoczność:
Gatunek śniegu:
Stacja: Sanok

Temperatura: 1°C
Wiatr: brak
Opad: brak
Widoczność: dobra
Gatunek śniegu:
Stacja: Cisna

Temperatura: -1°C
Wiatr: bezwietrznie
Opad: brak
Widoczność: bardzo dobra
Gatunek śniegu: zmrożony
Stacja: Ustrzyki Górne

Temperatura: -1°C
Wiatr: N - 10 km/h
Opad: brak
Widoczność: dobra
Gatunek śniegu: świeży
Stacja: Połonina Wetlińska

Temperatura: 0°C
Wiatr:
Opad:
Widoczność:
Gatunek śniegu:

Telefon ratunkowy
601-100-300 lub 985

Podsumowanie majowego weekendu.

Długi weekend majowy  za nami. Bieszczady przeżywały prawdziwe turystyczne oblężenie. Ratownicy nterweniowali 18 razy, wzywani byli do turystów z urazami kończyn, do anafilaksji oraz utraty przytomności. Do tragicznego zdarzenia doszło na Połoninie Wetlińskiej gdzie u 53 letniego turysty doszło do nagłego zatrztymania krążenia, mimo największych wysiłków mężczyzny nie udało się uratowa w kilku przypadkach - ze względu na chwilowy brak Zespołów Ratownictwa Medycznego - zostali zadysponowani przez Dyspozytornie Medyczną w Sanoku do poparzonego dziecka w Cisnej; do starszego mężczyzny z dusznością w Zatwarnicy; kobiety z urazem podudzia po upadku z konia w Lutowiskach oraz młodego mężczyzny z hiperglikemią na Przełęczy Wyżniańskiej. 

W ramach współpracy ze stroną ukraińską udzieliliśmy pomocy zaginionej polskiej turystce za wschodnią granicą. Wczoraj do stacji centralnej w Sanoku trafiło zgłoszenie ze Szczecina o zagubionej dziewczynie w Karpatach Ukraińskich. Rodzina poinformowała ratownika dyżurnego, że poszkodowana wyszła z Tatarowa na Chomiak i potem szła w kierunku Syniaka w Gorganach. Na Syniaku dziewczyna doznała urazu stawu skokowego. Próbując zawrócić, straciła orientację i zgubiła się w kosodrzewinie pomiędzy Syniakiem a Chomiakiem.

Ratownikowi dyżurnemu udało się skontaktować z poszkodowaną przez telefon komórkowy.
O godzinie 21:15 dzięki aplikacji Ratunek poznaliśmy dokładną lokalizację turystki, którą przekazaliśmy ratownikom górskim z Jaremczy.

10 ratowników z Jaremczy i Worochty wyruszyło na ratunek. Do poszkodowanej doszli o godzinie 1:15 w nocy. Transportowali ją za pomocą akii do Jaremczy. O godzinie 5:20 nad ranem bezpiecznie doszli do punktu ratowniczego w Jaremczy. WIELKIE DZIĘKI !

Dzięki wieloletniej współpracy z ratownikami na Ukrainie, akcja zakończyła się powodzeniem.

Warto tutaj wspomnieć, że na przestrzeni kolejnych lat, w ramach projektów Polska-Białoruś-Ukraina oraz Polska Pomoc Rozwojowa zaplanowane są wspólne szkolenia z ratownikami Ukraińskiej Służby Ratowniczej z Popa Ivana Управління ДСНС України в Івано-Франківській області i Lwowskiej regionalnej służby kontrolno-ratowniczej Гірська оперативно-рятувальна служба. Dzięki temu będziemy mogli bardziej zacieśnić współpracę, by turyści czuli się bezpiecznie zarówno w Bieszczadach jak i Karpatach Ukraińskich.

05.05.2019

Sponsorzy GOPR:

Partnerzy GOPR:

Kontakt z Grupą Bieszczadzką GOPR
Stacja Centralna, ul. Mickiewicza 49, 38-500 Sanok
Tel. 13 4632204, Fax 13 4649804
e-mail: bieszczadzka@gopr.pl

nr konta 24 1240 2340 1111 0000 3191 3751

Naczelnik: Krzysztof Szczurek

Zastępca NaczelnikaJakub Dąbrowski

Zastępca Naczelnika: Jerzy Godawski

Szef Szkolenia: Kamil Krechlik

Wspierają GOPR:

Współpracujemy: