DOŁĄCZ DO NAS

Jeżeli chcesz do nas dołączyć musisz spełniać następujące wymagania:

  • wiek powyżej 18 roku życia,
  • nienaganny stan zdrowia,
  • bardzo dobra znajomość topografii Bieszczadów i Beskidu Niskiego (części wschodniej),
  • preferowane zamieszkanie w województwie podkarpackim,
  • bardzo dobra umiejętność jazdy na nartach.

Egzamin kandydacki

Pierwszym krokiem do zostania ratownikiem GOPR jest złożenie dokumentów i podejście do egzaminu kandydackiego. Egzamin corocznie odbywa się w styczniu w schronisku na Połoninie Wetlińskiej oraz na wybranym stoku narciarskim. Aby przystąpić do egzaminu wymagane jest:

  • posiadanie kompletnego ekwipunku turystycznego do poruszania się w górach w warunkach zimowych.
  • posiadanie kompletnego sprzętu do jazdy na nartach

Uczestnicy egzaminu we własnym zakresie ponoszą koszt dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia.

Egzamin składa się z 3 części :

  1. Topografia i terenoznawstwo – szczegółowa topografia rejonu działania Grupy (Bieszczady i wschodnia część Beskidu Niskiego) w tym przebiegi szlaków, nazwy i wysokości najważniejszych wzniesień, schroniska górskie, pasma, rezerwaty, potoki.
  2. Umiejętności narciarskie – komisja oceniać będzie poprawność wykonania czterech ewolucji narciarskich: pług do zatrzymania w linii spadku stoku, ześlizg boczny, jazda terenowa po głębokim śniegu lub po muldach (w zależności od warunków), jazda stylowa (dowolna).
  3. Sprawność – określenie stopnia sprawności fizycznej będzie opierało się na podejściu na czas z Przełęczy Wyżnej lub Brzegów Górnych na Połoninę Wetlińską.

Staż kandydacki

Po pomyślnym zaliczeniu egzaminu i spełnieniu powyższych wymagań adept uchwałą Zarządu zostaje przyjęty w poczet ratowników kandydatów GOPR i rozpoczyna staż kandydacki. Trwa on od 2 do 5 lat, podczas którego trzeba odbyć przynajmniej 120 godzin rocznie – pełniąc dyżury w stacjach ratunkowych i poznając specyfikę służby górskiej. Warunkiem do przystąpienia do dyżurów jest ukończenie przez kandydata Kursu KPP. W tym okresie kandydat zobowiązany jest do odbycia szeregu szkoleń, zadań i aktywności. W trakcie szkoleń kandydaci zdobywają wiele umiejętności m.in. z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, poszukiwań osób zaginionych, ratownictwa ścianowego, jaskiniowego, ewakuacji z drzew, konstrukcji i kolei linowych a także wspinaczki i technik linowych. Uczą się również jazdy pojazdami terenowymi, skuterami śnieżnymi i współpracy z załogami śmigłowców. Po ich zaliczeniu kandydat kierowany jest na kurs podstawowy I-go stopnia ratownictwa górskiego. Po pozytywnym zaliczeniu szkolenia oraz na podstawie okresu stażu Zarząd Grupy Bieszczadzkiej GOPR podejmuje decyzję o włączeniu kandydata do grona ratowników. Uroczystość przyrzeczenia oraz mianowanie odbywa się w Dniu Ratownika